Судак відноситься до сімейства окуневих, його вид – променеві риби. В Україні поширений повсюдно, де є прісні водойми.
ОПИС РИБИ СУДАК

У риби подовжене, притиснуте з боків тіло, воно мускулисте і вкрите щільною і шорсткою лускою. Незвичайний вид судаку надає загостреної форми голови з великими жовтуватими очима, зіниці під певним кутом відбивають світло. Судак має гострий зір, бачить видобуток у темних глибинах водойми.
Два його плавці на спині вкриті маленькими темними цятками. Також пофарбований і хвостовий плавець. Боки риби покривають до десятка неяскравих поперечних смуг бурого кольору, до черева вони не доходять.
Особливості
На витягнутому тілі судака перший плавець на спині за головою з гострими променями, між ним та другим плавцем є проміжок.
Судак – хижа риба, цим обумовлена ​​будова її пащі з потужними щелепами, в якій, крім зубів, кілька загнутих усередину, є ще й ікла.

Цими іклами хижак, хапаючи, робить прокол у своїй здобичі. У самців вони завжди більші, ніж у самки. Розріз пащі судака доходить рівня його очей. Зяброві кришки риби частково вкриті лускою.
Зябра бувають червоного та рожевого кольору, іноді з нерівномірним забарвленням.
Забарвлення та розмір
Зазвичай у судака зелено-сірий колір і біле черево. Боки пофарбовані у світліший колір, ніж спина. Бічні плавці жовті із сіруватим відтінком. Плавці на череві та анальний плавець світлі, майже безбарвні.

Риба відрізняється великими розмірами.
Довжина дорослого судака зазвичай 1 м і більше, молоді особини можуть бути до 70 см. Маса риби коливається від 2-3 кг до 10-14 кг, зустрічаються і більш важкі екземпляри.

ВІДОМІ ВИДИ

Є кілька різновидів судака. Повсюдно зустрічається судак звичайний і волзький судак, його називають берш.
У цих видів є відмінність: у берша немає в пащі іклів, як у звичайного судака, хоча це не заважає йому залишатися хижаком. Жовтий судак, він же світлоперий, мешкає в Канаді та Північній Америці. Зустрічається піщаний (канадський) судак. У північній частині Чорного моря і на Каспії мешкає морський вид судака, він відрізняється меншим розміром,
ніж його прісноводний родич – 0,5 м, маса зазвичай до 2 кг.

ДЕ ЖИВЕ СУДАК

Солона вода судака не бентежить. Головні місця його проживання – це Чорне, Азовське, Каспійське, Аральське моря і річки, що впадають у них. Водиться у басейні Балтики, у сибірських річках. Риба охоче живе у великих озерах Росії – на Селігері, Ладозі, Онєзі, Ільмені,
у Чудському озері, у Карелії. Судака можна зустріти на Уралі, у Західному Сибіру та Далекому Сході. Багаті на судака річки Дон, Волга, Кубань, Ока.
Він живе в багатьох водоймах Східної Європи, велика кількість судака в річках Білорусії та України, мешкає він і в прісних водоймах Азії.

Окремі види є в Канаді та на півночі Америки,
у озерах Великобританії. Така велика географія пов’язана з тим, що розселенням судака в різні водоймища активно займалися люди.

Ареал проживання судака – глибинні місця річок та озер із чистою водою. Великий хижак веде одиночний спосіб життя. Судак любить водойми з піщаним або гальковим дном,
де для укриття вибирає ями з нерівним рельєфом на дні та крутояри. Чудово почувається на глибині від 3 до 5 м.

На мілинах ця риба буває рідко, частіше там з’являється молодняк, який, на відміну від дорослих особин, тримається зграйками, як і окунь, і промишляє серед водної рослинності.
У більш дрібних місцях водойм судака можна зустріти тільки, коли він йде на нерест або вечірньою часом полює на видобуток.

Для цього хижака дуже важливий рівень кисню у воді. Тому судаки ніколи не живуть у заболочених та зарослих ставках та озерах. На зиму судаки збираються у великі зграї у пониззі річки. Але в сплячку не впадає.
Щойно навесні розкривається крига, судак поспішає піти у річку.

ЧИМ ХАРЧУЄТЬСЯ СУДАК

Як у будь-якого справжнього хижака, раціон судака майже повністю складається з риб малоцінних порід. При цьому йому важливо, щоб об’єкт його полювання мав витягнуте тіло і помістився у вузьку горлянку судака. Тому він віддає перевагу видобутку:
піскаря;
корюшку;
бичків
;
йоржів;
снетків;
дрібних окуньків;
хамсу;
уклейку;
ялинця;
раків;
жаб
річкову міногу.
Відомо, що у судака чудовий нюх, якщо він учує на дні загиблу рибку, то з’їсть і її. Молоді риби поїдають водних безхребетних — п’явок, личинок, мотилів та інших. Судак активний у час доби.

Плаває він з великою швидкістю,
стрімко кидаючись на видобуток. Наситившись, хижак ховається у укритті за корчами і там перетравлює їжу. Особливо інтенсивний жор у судака відбувається з весни і до жовтня, пізньої осені та взимку він менш активний.

Під час полювання у судака особлива тактика: він любить маскуватися і спокійно чекати на видобуток,
а потім раптово нападати на неї із засідки.

ЯК РОЗМНОЖУЄТЬСЯ СУДАК

Дорослий судак відбувається до п’яти років. На нерест він вирушає навесні, коли температура води встановлюється на позначці не нижче 10 градусів. Для нересту він вибирає мілководні місця з водяною рослинністю, корінням прибережних дерев та відсутністю течії.
Охоче ​​нереститься на хмизі. Самка влаштовує гніздо, ікру метає ночами протягом чотирьох тижнів. У неї буває до трьох сотень ікринок жовтого кольору. Відклавши ікру, самка залишає нерестовище.

Ікра дозріває два тижні. Приблизно через тиждень після інкубації з’являються крихітні личинки. Коли мальки виростають до 3 см,
вони починають харчуватися планктоном.

Зростають дрібні судачки швидко, на другому році життя вони важать вже 200 г. Через чотири роки вони можуть зрости до 50 см і придбати масу до 4 кг.

В облаштуванні місця для нересту беруть участь кілька самців судака та одна самка. Але запліднює ікру лише один самець,
який потім залишається охороняти її від хижаків в очікуванні появи мальків. При цьому він б’є по воді плавцями, щоб з рухом води ікра отримувала кисень і звільнялася від мулу.
НЕБЕЗПЕЧНІ ВОРОГИ
Хоча судак і сам спритний хижак, у нього теж є вороги. На молодих судачків полюють щуки, соми, окуні.
Його личинок поїдають водні безхребетні циклопи. При дуже високій плідності судака, чимала частина його ікри часто гине через шторми, різкі стрибки температури води, причому в цьому випадку гине і судача молодь. Ікру також поїдають інші риби та водні комахи.

Риба має найнебезпечнішого ворога – людину,
провідного її вилову у будь-який сезон. Судака зазвичай ловлять на спінінг, використовуючи різні приманки – штучні та живці. Зимова підлідна рибалка вдала на балансири і вертикальні блешні або на живця – дрібних карасів, піскарів, ялинців.

Для нічного лову в теплий сезон хороша наживка з раків чи жаб.
Літній лов судака у водоймах не обходиться без таких живих приманок як уклейка, ялець, плотва, ще використовують вертушки та різні воблери. Для осіннього лову в хід йдуть блешні, що коливаються, гнучкі силіконові рибки.

Любителі порибалити використовують при лові судака, крім спінінга, ще й донну снасть, яка особливо ефективна в нічний час.
.

Зазвичай судака ловлять, застосовуючи підсікання. Гачок чіпляє його за щелепи або просто за пащу. У воді спійманий судак чинить сильний опір, але як його витягують на берег, він відразу заспокоюється і швидко всипає.

ПОПУЛЯЦІЯ

Розрізняють популяцію хижака, що постійно мешкає в прісноводних водоймах,
він отримав назву осілого судака. Ця риба зазвичай не змінює звичні собі місця. Змусити прісноводного судака піти на десяток кілометрів може лише різке забруднення води, яку ця риба не виносить.

Інша населення цієї риби називається прохідним судаком. Місце його проживання – пониззі річок, опріснені морські ділянки, водосховища.
З настанням весни він йде нагору за течією річки на нерест.
Мігрувати він може на сотні кілометрів. Після нересту повертається у звичайні місця проживання.

СТАТУС ВИДА

На жаль, чисельність судака у деяких водоймах скорочується. Це з проблемами екології, передусім – із забрудненням води. Як відомо,
судак не може жити у заболочених водоймах, не кажучи вже про промислові стоки. У деяких місцях до масової загибелі ікри судака призводять весняні коливання води у річках та водосховищах.

При різкому відпливі води відкладена у прибережній зоні ікра та личинки риби гинуть від висихання.
Все це призводить до необхідності в деяких водоймах нечисленної популяції.

Судак із властивою йому прудкістю та ненажерливістю виконує у водоймах важливу функцію регулювання чисельності бур’янів, при цьому іноді поїде і власний молодняк. Це важливо задля підтримки екологічного балансу.
Сам факт проживання судака у водоймі говорить про рівень чистоти його води. При найменшому її забрудненні судак йде інші місця чи гине.

ПРОМИСЛОВА ЦІННІСТЬ

Висока промислова цінність судака позначалася чималими обсягами його видобутку. Рибу сотнями кілограмів заморожують, сушать, пускають засол. У їжу йде й судачий жир.
Ікру судака солять та збувають у зарубіжні країни.

В останні роки улови цієї риби значно зменшилися.

СМАЧНІ ЯКОСТІ

Судак смачна та не кістлява риба. Його біле м’ясо – це делікатес, воно показане для дієтичного харчування, має велику цінність як корисний продукт. Високий вміст у ньому білка, вітамінів усієї групи В, А, С, РР, Е,
важливих організму людини амінокислот і мікроелементів — йоду, фосфору, кальцію, магнію, заліза та інших робить його дуже затребуваним у харчуванні людей.

Із судака традиційно готують ароматну юшку та заливне, його запікають у духовці, смажать на грилі.

Ця риба з найніжнішим м’ясом підходить для начинки у рибних пирогах та рулетах.
А як смачний фарширований судак! Придатний він для холодних закусок та для котлет. Рибу коптять, солять, в’ялять. Кулинарам подобається, що судака легко чистити. Не варто їсти судака лише за індивідуальної непереносимості риб’ячого білка.

Джерело: MadHunter

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я